10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ MESAJI


GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ÖLÜMÜNÜN 81. YIL DÖNÜMÜ

 

Ölümünün 81. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla ve minnetle anıyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan kurtuluş mücadelesinden 10 Kasım 1938’de ölümüne kadar Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin komutanı ve Türk çağdaşlaşmasının lideri olarak Türk ve dünya tarihinde saygın bir yer edindi.

Millete duyduğu güvenle yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletini tek bir ideal etrafından birleştirdi. Bağımsızlık için birçok cephede ve birçok devlete karşı verilen istiklal mücadelesini kararlı bir şekilde yürüttü. Bu mücadele, 1923’te cumhuriyetin ilanı ile taçlandı.

1923’te siyasi bağımsızlığın kazanılmasından sonra aydınlanma ve çağdaşlaşma yolunda çok önemli adımlar atıldı. Bu yolda tek kılavuz akıl ve bilim oldu.

Mustafa Kemal Atatürk’ü iyi anlamalıyız. Gençlerimize ve çocuklarımıza onu iyi anlatmalıyız. “En büyük eserim” dediği cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatmak ve daha ileriye taşımak için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeliyiz.

Sözlerimi, bu toprakları bize vatan yapmak için her şeyini ortaya koyan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün gazilerimizi, bu uğurda canlarını veren tüm şehitlerimizi saygıyla anıyor, onlara Allah’tan rahmet diliyorum.

ALİ MEŞE

ÇELTİK BELEDİYE BAŞKANI


10 Kasım 2019