coğrafi yapı
  
DOĞAL YAPISI
A) YERLEŞİM -- ARAZİ GÖRÜNÜMÜ: Şehrin kuruluş yeri ve arazi düz bir ovadır
B) İKLİMİ: Kışın soğuk ve don olayları görülen yazın sıcak ve kurak geçen bir iklime sahiptir
C) SULARI (Nehir, Göl, ): Derin kuyu sularından yararlanılmaktadır ayrıca ak gölün devamı olan kanal suları vardır. İlçeye yakın olarak küçük hasan gölü vardır
D) BAĞLI BULUNDUĞU İL : Konya iline bağlıdır.
E) NÜFUSU: 10.400 kişidir
F) İlçe halkının ortaklaşa çalışmaya ve imeceye yatkınlıkları oldukça ileri seviyededir.
 
COĞRAFİ DURUMU
 
Çeltik, Konya'nın Kuzeybatısında yer alır. Doğusunda Kulu, Batısında Emirdağ, Güneyinde Yunak, Kuzeyinde Sivrihisar, Günyüzü ve Polatlı ilçeleri komşudur. Polatlı merkez ilçemizin kuzeyine ilçe toprakları da ilçemizin doğusuna kadar sarkmaktadır. Çeltik İlçesinden, Ankara ve Eskişehir İllerine ulaşım kolaylıkla yapılmaktadır. 6 km. asfalt bir yoldan sonra Sivrihisar’a bağlantısı vardır. 20 km. bir stabilize yoldan sonra da Kadınhanı - Polatlı asfaltına bağlanmaktadır. Konya’ya da asfalt yolla bağlanmıştır.
 
İKLİM ÖZELLİKLERİ: 
 
İlçe, İç ve Batı Anadolu eşiği üzerinde kurulmuş iklim olarak Afyon iklimi (Kara iklim) hüküm sürmektedir. Rakımı 950 metredir. Yazları kurak ve sıcak, kışları soğuk ve yağışlı geçtiği görülür. Soğuklar nedeniyle ilk donlar Kasım ayı başlarında, son donlar Nisan sonlarında görülür.
 
BİTKİ ÖRTÜSÜ:
 
İlçe merkezi, genelde kavak ve söğüt ağaçları ile yeşil bir görünüm sergiler. İlçe merkezi dışında kalan yerler ise tarım arazisidir. İlçemizde ormanlık alan yoktur, piknik yapılmaya Beşgöze denilen yer elverişlidir.
 
 
ÇELTİK
Çeltik İsminin Verilişi
Çeltik Tarihi
Coğrafi Yapısı
Çeltik Nüfusu
Ekonomik Durumu
Sosyal Durumu
Ulaşım Durumu
Fotoğraf Galerisi
Ziyaretçi Defteri
BİZİ TAKİP EDİN